Istanbul se dici najjvecem aerodromom na svijetu ali iza kulisa istina je mnogo str4šnija nego što svi misle! Dešava se da..

Otvaranje novog aerodroma u Istanbulu planirano je za 29. oktobar, 95. godišnjicu turske republike. Aerodrom će imati šest uzletnih i sletnih pisti i bit će tri puta veći od frankfutskog. Prostirat će se na površini od 76 kvadratnih kilometara (otprilike 11.000 nogometnih terena), a preko njega će prolaziti između 150 i 200 miliona putnika godišnje.

Prema sopstvenim podacima, turska vlada je uložila 10,5 milijardi eura u njegovu izgradnju. Uoči parlamentarnih i predsjedničkih izbora 24. juna projekat treba da osigura predsjedniku Erdoganu dragocjene poene.

Četrdesettrogodišnji Džemal Ezder bio je ponosan kada je 2017. pozvan da pomogne. Prije toga je postavljao krovove u Turskoj, Rusiji i BJelorusiji. U početku je mislio da učestvuje u historijskom projektu.

Kasnije ga je euforija prošla. Uvjeti rada su katastrofalni, kaže za njemački “Spiegel”. Radi u smjeni od 7.30 do 17, ali rijetko završi prije 21 h. Kaže da ga šefovi neprekidno tjeraju da radi brže, čak i po lošem vremenu.

„ Poslove koje na drugim gradilištima obavimo za tri dana, ovde treba da završimo za nekoliko sati“, kaže on.

Ezder dijeli sobu u kontejneru sa još trojicom radnika. Toaleti su prljavi, hrana uvijek ista i pokvarena.

„ Drže nas kao robove. Ovako nešto još nisam doživio“, kaže on.

Mnogi od 35.000 radnika, koliko ih radi na gradilištu, potiču iz siromašnih porodica u Anadoliji, neki su došli iz Bangladeša i Nepala.

Ukoliko se požale, kažu im da drugi čekaju na posao.

„Rezervoar radne snage je neiscrpan“, kaže on.

Zbog kratkog roka, aerodromski konzorcijum, udruženje nekoliko turskih kompanija, štedi na mjerama sigurnosti. Prema Ezderovim riječima, kolege često zaspu od iscrpljenosti. Turski “Cumhuriyet” piše da je od početka izgradnje poginulo 400 ljudi. Turski građevinski sindikat “Insaatis” spominje broj od tri-četiri smrtna slučaja nedjeljno. Pod pritiskom opozicije, vlada je priznala smrt najmanje 27 radnika. “Cumhuriyet” navodi da porodicama žrtava isplaćuju odštete koje dostižu 90.000 eura kako bi ih spriječili da izađu u javnost.

U očima stručnjaka, aerodrom je rizičan projekat i iz ekoloških razloga. U sjevernom Istanbulu nalaze se posljednje netaknute šume oko milionske metropole. Za potrebe izgradnje aerodroma i trećeg mosta na Bosforu, uništeno je 2,7 miliona stabala.

Mnogim seljaci ostali su bez zemlje. Nekima je prvo uplaćen novac, da bi im zatim oduzeli posjed.

izvori: (TBT, spiegel.de)

Leave a Reply