AU! TRESE SE SRBIJA! LEGIJA NAPUŠTA „ALKATRAZ“!

Milorad Ulemek Legija (50), koji služi maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora zbog ubistva premijera Zorana Đinđića i zločina zemunskog klana, mogao bi da izađe iz najčuvanijeg srpskog zatvora „Alkatraz“ u Požarevcu, ukoliko nadležne službe procene da nije opasan i da kaznu može da služi u drugom kazamatu.

Pitanje Ulemekovo daljeg boravka u „Alkatrazu“ pokreće sud po službenoj dužnosti. Svoje mišljenje o tome da li je Legija i dalje opasan da služi kaznu ili može da bude prebačen u neku manje čuvanu ustanovu, daju uprava zatvora u Požarevcu i službe bezbednosti. Sve to se dostavlja nadležnom sudu, koji daje konačnu reč – kaže izvor „Alo!“.

Legija je u „Alkatraz“ prebačen 9. jula 2010. i od tada odluka o tome da li ostaje u specijalnom režimu ili će biti prebačen u neko drugo, klasično odeljenje, iznova se razmatra na svake dve godine. U julu 2016. Viši sud je doneo odluku da ostane u „zatvoru u zatvoru“, a tu odluku je naknadno potvrdio i Apelacioni sud. Iako je Legija podneo i ustavnu žalbu, ta odluka je ostala na snazi.

U „Alkatrazu“ kazne služe osuđenici za najteža krivična dela sa maksimalnim kaznama zatvora. Zakonom je propisano da na svake dve godine od poslednjeg rešenja, kojim se produžava izdržavanje kazne u Posebnom zatvorskom odeljenju, nadležni sud utvrđuje da li i dalje postoje razlozi za strogi tretman.

Legija boravi sam u ćeliji, ima pravo mesečno na jedan paket i na jednu posetu bliskih srodnika, a do pre devet meseci imao je pravo da s decom i suprugom komunicira samo kroz zaštitno staklo. Međutim, on se žalio da su njegovoj deci grubo prekršena prava i tražio da se ukloni staklo u sobi za zatvorske posete, jer mu fizički kontakt sa četiri ćerke nije bio moguć, a nakon žalbe povereniku za zaštitu ravnopravnosti, sud je uvažio njegovu žalbu.

On sa decom sada komunicira bez neprobojnog stakla, ali to pravo nema u odnosu sa suprugom Aleksandrom.

Legija ima pravo na telefonski razgovor s njima najviše dva puta mesečno, a telefonski razgovori se, kao i prepiska, nadziru, izuzev s braniocem.

On je u četiri procesa osuđen na 40 godina zatvora, za ubistvo premijera Zorana Đinđića, za zločine zemunskog klana, za ubistvo Ivana Stambolića i za četvorostruko ubistvo na Ibarskoj magistrali.

Nijedno krivično delo za koje je osuđen Ulemek nije priznao.

Pravosudnim organima dobrovoljno se predao 2. maja 2004, posle više od godinu dana skrivanja nakon ubistva premijera u martu 2003.

Ulemek je u januaru 2014. pomogao tužilaštvu za organizovani kriminal da rasvetli ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, ali nije tražio kontrausluge, saopštio je tadašnji tužilac Miljko Radisavljević.

Leave a Reply