ISPLIVAO SNIMAK RUŠENJA MOSTA KOJEG SU POKUŠAVALI SAKRITI: Više nema dileme, OVA KAMERA POKAZUJE SVE (VIDEO)

U rušenju mosta u Genovi smrtno su stradale čak 43 osobe, a strahuje se da bi broj žrtava mogao biti i veći.

Sada je u medijima objavljen snimak na kojem se iz potpuno novog ugla vidi trenutak strahote koji je iz korjena promijenio toliko mnogo života.

Na snimku je prikazano kako automobili prolaze jedan za drugim, i ništa nije ukazivalo na tragediju koja će se za samo nekoliko sekundi dogoditi.

U jednom trenutku most pada, i prostor oko nadzorne kamere je ispunjen prašinom od koje se više ništa ne vidi.

Pogledajte i sami:

VIDEO PRILOG

Most je dug dug 1.2 kilometara, u blizini je željeznice i brojnih fabrika, a sagrađen je 1967. godine.

Njegova rekonstrukcija sprovedena je prije dvije godine.

genoa-motorway-bridge-collapse-italy-1423442

Italijanski ministar saobraćaja Danilo Tonineli pozvao je na ostavku glavnih menadžera kompanije koja je radila na rekonstrukciji nadvožnjaka.

– Prije svega vrh (kompanije) Autostrejd per la Italija mora da podnese ostavku – poručio je on na Facebooku.

Kazao je kako ta kompanija nije bila sposobna da ispuni svoje obaveze propisane ugovorom o regulaciji rada na ovoj infrastrukturnoj jedinici”.

– Ovlastio sam ministre da započnu sve procedure za primenu sporazuma, kojim će opozvati koncesije date ovim kompanijama i zahtjevati značajne kazne za njih, koje mogu da dostignu do 150 miliona eura, a na osnovu uslova propisanih ugovorom – rekao je on.

Uobičajeno je da se nadvožnjaci grade tako da kraju barem 100 godina.

– Veliki nadvožnjak kao što je ovaj zahtjeva stalnu inspekciju i nadgledanje od strane stručnih inženjera. Ovom nadvožnjaku bilo je potrebno dosta održavanja. – objašnjava za BBC Ijan Firt, inženjer specijalizovan za mostove.

Objasnio je i kako on ima informaciju da most nije održavan.

– Uglavnom se održavanje svodi na to da se spriječi i ukloni propadanje materijala, a pošto je nadvožnjak bio rekontruisan, moguće da je bio propao – kazao je on.

Antonio Brencič, inženjer koji predaje na Univerzitetu u Đenovi, sumnja da je nadvožnjak rekontruisan upravo zbog toga što je održavanje bilo skupo.

– Most očigledno ima dosta problema i pored cijene rekonstrukcije, koja je premašila budžet – pisao je on u italijanskim medijima 2016, kada se vršila obnova Morandija.

On je tada upozorio kako postoje greške na mostu, te da će ga morati mijenjati, prije ili kasnije.

Međutim, dodao je da su ti problemi kasnije riješeni. Profesor je otkrio i da postoje greške u samom dizajnu mosta.

Arhitekta Rikardo Morandi je , naime, pogrešno procijenio na koji način ojačani čelik “stari”. Morandi je projetkovao još jedan sličan most u Venecueli, koji je doživio slične probleme kao ovaj u Italiji, i kome je takođe trebalo dosta održavanja.

Procjenjuje se kako je propadanje mosta možda uzrokovao i veliki protok saobraćaja, a procjenjuje se da je preko njega prelazilo 25 miliona vozila godišnje, pošto se nalazi na prometnom autoputu A10.

Mediji sada pišu i o dugogodišnjem neulaganju vlade Italije u infrastrukturu, koja zaostaje za ostalim evropskim zemljama.

Očekuje se da u narednim danima istraga pokaže stvarni uzrok jučerašnje tragedije.

Leave a Reply